روزانه بانوان زیادی برای خدمات زیبایی به من مراجعه می کنند شاهد این هستم که تعدادی از خانم ها از ریزش مو یا کم شدن مویشان رنج می برند چندین مقاله در زمینه علل ریزش مو و لوپوس ، انواع آلوپسی و سندرم تریکوتیلومانیا و سندرم تخمدان پلی کیستیک نوشته ام اما یکی از شایع ترین علل ریزش مو در بانوان اختلال در عملکرد تیرو ئید است به همین منظور در این مقاله از سایت اسرا حسینی به انواع تیروئید و نحوه تشخیص تیروئید و درمان تیروئید پرداخته ام .

من فاطیما حسینی هستم نویسنده مقالات رنگ و مش و مو در سایت اسرا حسینی ، بامن تا پایان مقاله همراه باشید .

تیروئید چیست

تيروئيد غده اي است به شكل پروانه در جلوي گردن در پايين حنجره و بالاي استخوانهاي ترقوه قرار دارد .

تيروئيد دو نوع هورمون ترشح  مي كند به نام هاي T4 و T3 ، كار اين هورمون ها مصرف و ذخيره انرژي در بدن را تنظیم می کنند . در حقيقت تيروئيد مسئول تنظيم سوخت و ساز بدن مي باشد.

عملكرد تيروئيد توسط غدة ديگري در بدن به نام هيپوفيز تنظيم مي شود. هيپوفيز در مغز قرار دارد و با ترشح هورمون محرك تيروئيد، باعث افزايش ترشح هورمونهاي تيروئيد مي شود. تيروئيد ممكن است دچار كم كاري يا پركاري شود.

تیروئید و ریزش مو
تیروئید و ریزش مو

بیماری های غده تیروئید


1- کم کاری تیروئید: کم کاری تیروئید شرایطی است که غده تیروئید قادر به تولید هورمون تیروئید کافی نیست. از آنجا که هدف اصلی هورمون تیروئید “تنظیم متابولیسم بدن” است ، درواقع مبتلایان به این بیماری علائم مرتبط با کم شدن متابولیسم بدن را دارند

درجات خفيف‌تر كم‌كاري تيروئيد شيوع بيشتري دارد. اگر كم‌كاري تيروئيد درمان نشود معمولاً شديدتر شده و شكايات ناشي از آن بيشتر مي‌شود. در اندكي از موارد عوارض تهديد كننده حيات مانند نارسايي قلبي و اغما ديده مي‌شود. كم‌كاري تيروئيد با انجام آزمايش خون شناسايي و به راحتي قابل درمان است.

    علائم کم کاری تیروئید

 • خستگی
 • ضعف
 • افزایش وزن یا افزایش مشکل در کاهش وزن
 • موهای درشت و خشک
 • پوستهای خشک و زبر و خشن
 • ریزش شدید مو
 • عدم تحمل سرما (شما نمی توانید درجه حرارت سرما را مانند اطرافیان تحمل کنید)
 • گرفتگی عضلات و درد مکرر عضلات
 • یبوست
 • افسردگی
 • تحریک پذیری
 • کم شدن حافظه
 • چرخه قاعدگی غیر طبیعی
 • میل جنسی کاهش یافته است

تیروئید و کاهش و افزایش وزن

کاهش یا افزایش وزن تغییر ناگهانی در وزن، از نشانه های شایع اختلال در تیروئید است. اضافه کردن وزن، نشانه کاهش هورمون های تیروئید است که به آن کم کاری تیروئید می گویند.

اگر تیروئید بیش از نیاز بدن هورمون تولید کند ممکن است دچار کاهش وزن ناگهانی شوید که به این حالت، پر کاری تیروئید می گویند.

تیروئید و التهاب گردن

التهاب در گردن ،تورم و بزرگ شدن گردن، نشانه قابل مشاهده ایست که به ما می گوید ممکن است تیروئید دچار مشکل شده باشد.

 عامل ایجاد گواتر می تواند کم کاری و یا پُر کاری تیروئید باشد. 

گاهی تورم گردن به دلیل سرطان تیروئید یا ندول ( توده ای که در داخل تیروئید رشد می کند) است. همچنین این تورم  ممکن است بر اثر مشکلات دیگری در بدن باشد.

دیگر عوامل ریزش مو را در مقالات دیگری نوشته ام .برای دسترسی به مقاله مورد نظرتان روی نوشته آبی کلیک کنید .

علل ریزش مو و لوپوس ، انواع آلوپسی و سندرم تریکوتیلومانیا و سندرم تخمدان پلی کیستیک

تیروئید و التهاب گردن
تیروئید و التهاب گردن

تیروئید و تغییر در ضربان قلب

تغییر در ضربان قلب هورمون های تیروئید، تقریبا روی همه اعضای بدن و حتی روی سرعت ضربان قلب تاثیر دارند. کسانی که کم کاری تیروئید دارند، شاید متوجه شوند که ضربان قلبشان از حد معمول پایین تر است. پرکاری تیروئید نیز ممکن است سبب شود ضربان قلب افزایش پیدا کند.

تیروئیدو تغییر روحیه و انرژی

پر کاری تیروئید هم شامل مشکلاتی از قبیل اضطراب، اختلال در خواب، بی قراری و تحریک پذیری می شود. کم کاری و پر کاری تیروئید هر دو در نحوه استفاده بدن از انرژی، تاثیری متفاوت دارند اما هر دو می توانند بدن انسان را عاری از انرژی کنند. در صورت ابتلا به کم کاری تیروئید، هیچ انرژی ای برای انجام کارها  ندارید. پر کاری تیروئید نیز سرعت سوخت و ساز بدنتان را در تمام روز به شدت بالا می برد، در نتیجه انرژی تان به صورت جدی افت می کند. پر کاری تیروئید به شدت ضربان قلب را افزایش می دهد. بنابراین فرد ممکن است از چنین حالتی کلافه شود. این مصرف انرژی بالا می تواند مشکلاتی را برای خواب و میل جنسی فرد به وجود بیاورد

تیروئیدو ریزش مو

ریزش مو ریزش مو نیز از نشانه های متعادل نبودن غده تیروئید است. کم کاری و پرکاری تیروئید هر دو سبب ریزش مو می شوند.

 در بسیاری از موارد پس از درمان تیروئید، موهای ریخته شده مجددا رشد می کنند.

پرکاری و کم کاری تیروئید هر دو عامل ریزش موی سر است .

برای بررسی ریزش موی خود می توانید به مقالات زیر مراجعه نمایید .

علل ریزش مو و لوپوس ، انواع آلوپسی و سندرم تریکوتیلومانیا و سندرم تخمدان پلی کیستیک برای دسترسی به مقاله مربوطه وی نوشته آبی کلیک کنید

پرکاری و کم کاری تیروئید عامل ریزش مو است
پرکاری و کم کاری تیروئید عامل ریزش مو است

تیروئید و اثر آن روی پوست

نازک یا سخت شدن پوست تیروئید بر روی پوست نیز تاثیرگذار است. در افرادی که دچار پرکاری تیروئید هستند، تغییرات پوستی کمی سریع تر اتفاق می افتد و معمولا باعث نازکی و حساس شدن پوست می شود. اما اگر فرد دچار کم کاری تیروئید باشد، روند تغییر رنگ کند خواهد شد و پوست حالتی سخت به خود می گیرد. دیگر مشکلات پوستی که ممکن است با پرکاری تیروئید، خود را نشان دهند عبارتند از افزایش قرمزی صورت، دست ها و پوستی که احساس رطوبت و گرما دارد. در حالی که افراد مبتلا به کم کاری تیروئید ممکن است پوستشان سرد و رنگ پریده شود، ترمیم زخم هایشان به طول بینجامد و یا به دلیل کاروتنمی، پوستشان رنگی نارنجی و زرد بگیرد. در این حالت تیروئید نمی تواند کاروتن را به ویتامین A تبدیل کند.

تیروئید و خلق و خو

تغییر در خلق و خو پر کاری تیروئید، تاثیری دیوانه کننده روی احساسات می گذارد. پر کاری تیروئید با مشکلاتی مانند اضطراب، فوق العاده احساساتی شدن و حتی روانپریشی در ارتباط است. کم کاری تیروئید نیز با افسردگی و دوری از موقعیت های اجتماعی، مشکلات شناختی مانند فراموشی و یا کندی در یادگیری در ارتباط است.

عوارض اختلالات تیروئید

عوارض اختلالات تیروئید اگر کم کاری تیروئید درمان نشود سبب افزایش کلسترول و خطر سکته مغزی و حمله قلبی می شود. در موارد شدید، سطح بسیار پایین هورمون تیروئید سبب کاهش هوشیاری فرد و افت شدید دمای بدن می شود. پرکاری تیروئید هم در صورت درمان نشدن سبب مشکلات قلبی و شکننده شدن استخوان ها می شود. درمان کم کاری تیروئید اگر تشخیص داده شده باشد که کم کاری تیروئید دارید، اولین کاری که پزشک انجام می دهد تجویز هورمون های تیروئید است که به شکل قرص، آن را دریافت می کنید. استفاده از این قرص ها تاثیر قابل مشاهده را در طول چند هفته ایجاد می کند. این درمان در طولانی مدت سبب افزایش انرژی، کم شدن کلسترول و کاهش وزن می شود. بیشتر افرادی که کم کاری تیروئید دارند، باید این قرص ها را تا پایان عمر استفاده کنند.

درمان تیروئید پرکار

درمان پرکاری تیروئید شایع ترین درمان برای پرکاری تیروئید داروهای ضد تیروئید است که سبب کاهش هورمون های تولید شده توسط تیروئید می شود.

پرکاری تیروئید ممکن است سرانجام به پایان برسد اما بیشتر کسانی که این مشکل را دارند باید برای طولانی مدت دارو استفاده کنند.دیگر داروها ممکن است باعث کاهش نبض و لرزش شوند

یکی دیگر از گزینه ها، رادیواکتیو است که در طی ۶ تا ۱۸ هفته، غده تیروئید را نابود می کند. بعد از اینکه غده تیروئید از بین رفت یا توسط جراحی برداشته شد، بیمار باید قرص هورمون های تیروئید را استفاده کند.

تیروئید پر کار
تیروئید پر کار

سرطان تیروئید

 سرطان تیروئید چیست؟ سرطان تیروئید بسیار نادر است و از سرطان های کشنده به حساب می آید. نشانه ی اصلی آن، ایجاد توده یا التهاب در گردن است. تنها ۵% از توده های تیروئید، تبدیل به سرطان می شوند. اگر سرطان تیروئید تشخیص داده شود با جراحی، رادیواکتیو و یا پرتو درمانی خارجی قابل درمان است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا