چند روز پیش برای خانمی خدمات هایلایت مو انجام دادم حین انجام کار و فویل بستن متوجه شدم که قسمتی از موها کنده شده است بر آن شدم که یک مقاله تخصصی درباره تریکوتیلومانیا بنویسم

فاطیما حسینی هستم نویسنده مقالات آموزشی رنگ و مش در سایت تخصصی اسرا حسینی لطفا تا پایان مقاله با من همراه باشید و دیدگاه خود را بنویسید .

برای مطالعه مقاله های عوامل ریزش موی سر ، لوپوس ، آلوپسی آره آتا میتوانید روی نوشته آبی رنگ کلیک کنید .

تریکوتیلومانیا و ریزش مو
تریکوتیلومانیا و ریزش مو
تریکوتیلومانیا و ریزش مو
تریکوتیلومانیا و ریزش مو

همه ما افرادی را دیده‌ایم که مدام با موهای خود بازی می‌کنند این کار، اختلالی به نام تریکوتیلومانیا است. این اختلال یکی از ده‌ها علت ریزش مو محسوب می‌شود.

به گفته متخصصان پوست و مو در این حالت شخص به طور متناوب با موهای خود بازی می‌کند و آنها را از پوست سر به بیرون می‌کشد اختلال تریکوتیلومانیا یا وسوسه کندن مو می‌تواند به مرور رشد طبیعی موها را متوقف کند و علت ریزش مو در حد وسیع و غیر قابل کنترلی باشد.

برای مطالعه مقاله های عوامل ریزش موی سر ، لوپوس ، آلوپسی آره آتا میتوانید روی نوشته آبی رنگ کلیک کنید .

سن شروع تریکوتیلومانیا

تریکوتیلومانیا در زنان حدود چهار برابر بیشتر از مردان است.نشانه‌های تریکوتیلومانیا معمولا در اوایل نوجوانی یعنی در ۱۰ تا ۱۳ سالگی بروز می‌کنند. نشانه‌های تریکوتیلومانیا ممکن است در دوران بزرگ‌سالی به‌صورت دائم یا گاه‌به‌گاه خود را نشان دهند.

نشانه‌های جسمی و رفتاری تریکوتیلومانیا

 • تریکوفاگیا یا خوردن مو
 • احساس تنش قبل از کندن موها
 • کندن مکرر و اغلب ناخودآگاه موها
 • احساس تسکین و ارامش پس از کندن موها
 • احساس اضطراب و تنش درباره کندن موها
 • کاهش قابل‌توجه و منطقه ای حجم موها و کچلی‌های موضعی
 • ناتوانی در غلبه بر میل به کندن مو با وجود تلاش‌های مکرر
 • خارش یا سوزش در مناطقی که موهایشان کنده شده است
 • احساس نیاز به رفتارهای تکرارشونده با موها (مثل پیچاندن موها دور انگشتان دست یا شمردن موها)
تریکوتیلومانیا و ریزش مو
تریکوتیلومانیا و ریزش مو
تریکوتیلومانیا و ریزش مو
تریکوتیلومانیا و ریزش مو

آیا تریکوتیلومانیا منجر به مشکلات دیگر می شود؟

در دوران بلوغ، که یک زمان بسیار مهم به خصوص برای رشد عزت نفس، تصویر بدن، احساس راحتی با جنسیت، و روابط با همسالان از هر دو جنس می باشد.

نوجوانان ممکن است تمسخر از طرف خانواده، دوستان، یا همکلاسی ها، و بعلاوه احساس خجالت به دلیل ناتوانی در کنترل عادت ها را متحمل شوند. بنابراین، حتی یک طاسی کوچک می تواند باعث مشکلات ویرانگری در رشد شود که ممکن است در تمام طول عمر ادامه یابد.

بسیاری از افراد مبتلا به تریکوتیلومانیا ازدواج می کنند و با یک سبک عادی زندگی می کنند، اما به دلیل ترس از برملا شدن راز خجالت آور خود از برقراری روابط صمیمانه اجتناب می کنند، بنابراین می توان نتیجه گرفت که شرم مرتبط با این رفتار بیشترین اثر ناتوان کننده ی تریکوتیلومانیا است.

درمان و تقویت مژه می توانید برای دسترسی به این مقاله روی نوشته آبی رنگ کلیک کنید

تریکوتیلومانیا در طیف وسواس جبری

تریکوتیلومانیا در طیف وسواس فکری-عملی (OCD) قرار دارد، به این معنی که بسیاری از علائم اختلال وسواس فکری-عملی از قبیل شمارش اجباری، چک(بررسی) کردن، یا شست و شو در آن وجود دارد. این دو اختلال معمولا از یک خانواده هستند

در بعضی افراد افسردگی نیز با تریکوتیلومانیا اتفاق می افتد، یکی دیگر از اختلالاتی که ممکن است همراه با تریکوتیلومانیا رخ دهد اختلال پوست رفتگی( کندن پوست) است. رفتارهای تکرار شونده ی متمرکز بر بدن دیگر، شامل خوردن ناخن، مکیدن انگشت شست، کوبیدن سر، یا خاراندن اجباری نیز رایج هستند.

تریکوتیلومانیا و ریزش مو
تریکوتیلومانیا و ریزش مو
تریکوتیلومانیا و ریزش مو
تریکوتیلومانیا و ریزش مو

درمان قطعی تریکوتیلومانیا

مصرف مقداری داروهای ضد افسردگی زیر نظر پزشک متخصص ممکن است در درمان آن مؤثر باشد، اما رفتار درمانی و اصلاح رفتارها گزینه موثرتری است.

برای دریافت خدمات آرایش دائم صورت یا شرکت در کلاس های آموزشی یا دسترسی به مقالات مربوط به میکروبلیدینگ ابرو روی نوشته آبی کلیک کنید .

رفتاردرمانی تریکوتیلومانیا

درمان‌های رفتاری و روانیِ زیر می‌توانند تا حد زیادی به کاهش نشانه‌های تریکوتیلومانیا در فرد مبتلا کمک کنند:

 • معکوس‌سازی عادت: معکوس سازی عادت (HRT ) نوعی رفتار درمانی این روش درمانی اولین و اصلی‌ترین اقدام درمانی تریکوتیلومانیا است. در این روش فرد مبتلا یاد می‌گیرد به‌جای کندن مو، رفتارهای جایگزین دیگری مثل مشت‌کردن انگشتان را انجام دهد.
 • درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد: این روش فرد مبتلا را قادر می‌سازد بدون اقدام به کندن موها عوامل محرک میل به کندن مو را بپذیرد؛ یعنی با میل به کندن مو کنار بیاید، بدون اینکه موهایش را بکند.
 • درمان شناختی:  رفتار درمانی شناختی به مبتلایان کمک می کندباورهایی را که به تریکوتیلومانیا منجر می‌شوند شناسایی کنند و تغییر دهند.
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

به بالای صفحه بردن