سندرم پلی کیستیک و ریزش مو

تخمدان پلی کیستیک و ریزش مو
تصویر تخمدان پلی کیستیک
تصویر تخمدان پلی کیستیک
تصویر تخمدان سالم
تصویر تخمدان سالم

سندرم پلی کیستیک چیست

بدن زنان نیز هورمون‌ های مردانه ی آندروژنی تولید می کند. یکی از این هورمون‌های مردانه تستوسترون است. آندروژن باعث رشد موهای زیر بغل و بخش های اطراف ناحیه ی تناسلی در دروان بلوغ می شود. اما وظایف مهم دیگری نیز دارد. کیست تخمدان تولید آندروژن را افزایش می دهد. در نتیجه صفات مردانه در خانم های مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک بروز می کند.

افزایش موی زائد در سندرم تخمدان پلی کیستیک
افزایش موی زائد در سندرم تخمدان پلی کیستیک
افزایش موی زائد در سندرم تخمدان پلی کیستیک
افزایش موی زائد در سندرم تخمدان پلی کیستیک

مثلا موهای زائد بسیاری در بعضی نواحی بدن رشد می‌کنند که در مردان دیده می شود، مثل صورت، گردن، قفسه سینه و شکم. از طرفی میزان بالای سطح آندروژن منجر به ریزش موهای سر و نازک شدن تارهای مو می شود. به این ترتیب قسمت جلوی سر شما رفته رفته کم مو و کم پشت به نظر خواهد آمد. به این الگوی ریزش مو آلوپسی آندروژنتیک یا ریزش مو با الگوی زنانه گفته می‌‌شود.

عوامل ریزش مو کدامند برای دسترسی به این مقاله روی نوشته آبی کلیک کنید .

سندرم تخمدان پلی کیستیک در نوجوانان

عوامل ریزش مو کدامند برای دسترسی به این مقاله روی نوشته آبی کلیک کنید .

برای بررسی عوامل ریزش مو به مقالات دیگر شامل آلوپسی ، تریکوتیلومانیا ، لوپوس می توانید مراجعه نمایید برای دسترسی به مقاله ذکر شده روی نوشته آبی رنگ کلیک کنید .

سندرم پلی کیستیک از آغاز زمان قاعدگی ممکن است اتفاق بیفتد چنانچه نوجوان شما دارای ریزش مو در ناحیه جلوی سر و افزایش موهای زائد بدن در ناحیه تناسلی ، ران ها ، چانه و سینه گردیده ، افزایش اشتها و افزایش وزن و جوش های چرکی در صورتش مشاهده می نمایید سریعا به یک متخصص زنان مراجعه نمایید .

جوش های چرکی و دردآور از علائم سندرم پلی کیستیک است
جوش های چرکی و دردآور از علائم سندرم پلی کیستیک است

درمان ریزش مو ی ناشی از سندرم پلی کیستیک

در واقع اختلالات هورمونی علت اصلی ریزش مو در سندرم تخمدان پلی کیستیک هستند. پس تنظیم سطح هورمون‌ها و برگرداندن آن ها به حالت تعادل، هدف اصلی  فرایند درمان در نظر گرفته می‌شود. هورمون‌ها را می توان با استفاده از داروها و تغییر سبک زندگی دوباره تنظیم کرد. ممکن است مجبور شوید چندین دارو و روش را امتحان کنید تا روش درمانی مناسب خود را بیابید. اغلب استفاده از چند دارو نتایج دلخواه را به بیمار می دهد. در ادامه به معرفی برخی از درمان های موثر و متداول برای ریزش موی ناشی از سندرم تخمدان پلی کیستیک می پردازیم

قرص های جلوگیری از باردادری

همان طور که بالاتر اشاره شد، قرص های جلوگیری از بارداری رایج ترین درمان دارویی برای سندرم تخمدان پلی کیستیک هستند. پس می توانند ریزش موی ناشی از آن را نیز درمان کنند. قرص های ضد بارداری که به صورت خوراکی مصرف می شوند، با کاهش سطح آندروژن به کاهش میزان و سرعت روند ریزش موها خواهند شد. معمولاً با مصرف یک داروی آنتی آندروژنی همراه با داروهای ضد بارداری نتیجه ی بهتری حاصل می شود .

چاقی از پیامدهای تخمدان پلی کیستیک است
چاقی از پیامدهای تخمدان پلی کیستیک است

ماینوکسیدیل

سازمان غذا و داروی آمریکا ماینوکسیدیل را به عنوان تنها داروی موثر برای درمان الگوی طاسی سر زنانه تایید کرده است. این دارو  به دستور پزشک باید هر روز  و به صورت موضعی روی پوست سر استفاده شود. ماینوکسیدیل باعث افزایش رشد و ضخامت موها خواهد شد.

درمان سندرم پلی کیستیک

روش های درمان تخمدان پلی کیستیک
برنامه غذایی درمان تخمدان پلی کیستیک
روش های درمان تخمدان پلی کیستیک

علائم سندرم در خلق و بدن

درمان این سندرم خاص در گرو داشتن رژیم غذایی، ورزش روزانه، مصرف داروهای ضد دیابت و ضد باروری است تا هورمون‌ها به تعادل مناسبی برسند.به محض تغییر روند قاعدگی خود و مشاهده ریزش مو و رویش موهای زاید در قسمت چانه و شکم و ران ها سریعا به پزشک متخصص مراجعه نمایید .

برای بررسی عوامل ریزش مو به مقالات دیگر شامل آلوپسی ، تریکوتیلومانیا ، لوپوس می توانید مراجعه نمایید برای دسترسی به مقاله ذکر شده روی نوشته صورتی رنگ کلیک کنید .

www.asrahosseini.com-stand-01
من اسرا حسینی تلاش می‌کنم همواره بیاموزم و به بهترین شکل ممکن به دیگران آموزش دهم
 • پداگوژ و مربی رسمی سازمان فنی و حرفه ای کشور
 • موسس و مدیر آموزشگاه مراقبت زیبایی اسرا حسینی
 • موسس و مدیر آموزشگاه خدمات آموزشی و مربیگری اسرا حسینی
 • مستر رسمی طراحی آموزشی از اتریش
 • نویسنده کاربردی‌ترین کتاب و راهنمای علمی و عملی میکروپیگمنتیشن ، میکروبلیدینگ و شیدینگ ابرو به نام «خانم ها دیگه خرابکاری بسه!»
 • عضو رسمی آکادمی بین المللی فی اروپا ( فیبروز زیر نظر گرند مستر برانکو بابیک )
 • اولین تکنسین رسمی نانو ریمووال فی ریمووال گروه ایرانیان زیر نظر مستر جوردی جوزف ناپونیلو
 • موسس و مدیر سایت های اسرا حسینی
 • مدرس تمام تکنیک های روز دنیا با بیش از 20 عنوان آموزشی آرایش دائم سر ، صورت و هاله سازی سینه
 • دانش آموخته دانشگاه علوم پزشکی ایران
 • دارای 58 مدرک بین المللی معتبر در زمینه آرایش دائم و آرایشگری

دیدگاه‌ خود را بنویسید

اسکرول به بالا
Scroll to Top