شامپوی فاقد سولفات و سدیم
شامپوی فاقد سولفات و سدیم

سولفات  ها نمک های سولفوریک اسید ها هستند که یک ماده شیمیای خشن محسوب میشود که در تمامی شوینده ها ازجمله شامپوها موجود می باشد که باعث کف و چربی زدایی در مو و پوست هستند و در تماس مستقیم با پوست و مو باعث تحریک پوست و موی انسان می شود و التهاب و خشکی را برای مو و پوست به ارمغان می آورند

 شامپوی بدون سولفات چیست ؟

 

شامپوی بدون سولفات
شامپوی بدون سولفات

شامپوی بدون سولفات به شامپوی ی گفته می شود که در ترکیبات آن ازسه مورد که شامل سدیم لوریل سولفات ،سدیم لوریل اتر سولفات ، و آمونیوم لوریل سولفات و مشتقات آن استفاده نشده باشد.

تشخیص سولفات ها

برای اینکه متوجه شویم شامپویی سولفات دارد یا خیر ؟ باید به  فهرست ترکیبات  تشکیل دهنده آن مراجعه کنیم و کلمه سولفات را که با علامت اختصاری SLS   /SLES  مشخص می شود را درآن جستجو کنیم معمولا شامپوهای سولفات دار یک یا تعدادی از انواع سولفات را دارد که در فهرست مواد تشکیل دهنده  درج شده است.حتما به فهرست تشکیل دهنده شامپوها توجه نماییدخوشبختانه قانونی وجود دارد که شرکت های سازنده باید مواد تشکیل دهنده محصول را به ترتیب میزان استفاده شان روی محصول درج کنند در فهرست، ترکیبات  تشکیل دهنده  را از بالا به پایین به ترتیب بیشتر به کمتر بودن می نویسند . حالا اگر ترکیبات سولفات در بالای فهرست باشد به این معنی است که میزان سولفات استفاده شده در محصول زیاد می باشد و اگر سولفات در وسط یا پایین فهرست باشد یعنی میزان سولفات  این شامپو زیاد نیست .

آیا سولفات ها مضر هستند ؟

سوالی که پیش می اید این است که آیا سولفات ها مضر هستند یا خیر ؟ اگر منظور از مضر بودن سرطان زا بودن آنهاست | خیر سرطان زا نیستند و اگر منظور از مضر بودن محرک بودن این ماده است بله سولفات ها محرک هستند که در ادامه کاملا مبحث را باز  می کنیم

تحریک کنندگی سولفات ها

اگر شما لوریل سولفات را در تماس مستقیم با پوست قرار دهید پوست را تحریک می کند و اگر شامپوی حاوی سولفات با چشم ها  در تماس باشند چشم را می سوزانند  اگر در شامپوغلظت بالایی از سولفات ها استفاده شده باشد باعث خشکی و خارش پوست سر می شود و مو در اثر استفاده از آن خشک می شود .سولفات  یک ماده شیمیایی خشن است که هرچقدر میزان سولفات در شوینده ها بیشتر باشد تحریک کنندگی ، خارش و خشکی کنندگی ببشتری خواهد داشت .اگر میزان سولفات موجود در شوینده ها بیشتر از 2 درصد باشد باعث تحریک و خشکی پوست می گردد. سولفات زیاد چربی مفید مو را ازبین می برد همچنین رطوبت مورد نیاز پوست و مو را به خود جذب می کند در حالی که پوست و موی ما به درصدی از چربی مفید نیاز دارد و رطوبت باعث سلامت و شادابی پوست و مو می باشد  بنابراین شوینده هایی که میزان سولفات زیادی دارند باعث خشکی و شکنندگی پوست و مو می باشند .

چگونه میتوان سولفات ها را ملایم کرد ؟

 بعضی از ترکیبات باعث می شود تحریک کنندگی سولفات ها کاهش یابد. اگر سدیم لوریل سولفات  با بتائین ( کوکامیدوپروپیل بتائین ) ترکیب شود میزان تحریک کنندگی آن به حداقل می رسد.

نکته دیگر این است که سولفات ها باشستشو از روی سطح پوست و مو کاملا پاک می شوند بنابرین با خوب شستشو دادن مو و خوب ابکشی کردن مو میتوان میزان تحریک پذیری مو و پوست را به حداقل رساند بنابراین اگر فرمولاسیون شامپویی خوب طراحی شده باشد با وجود داشتن سولفات می تواند ملایم باشد و اگر شستشویی دقیقی  داشته باشید وآبکشی خوبی انجام دهید می توانید تحریک کنندگی سولفات ها را به حداقل برسانید .

مزایا و معایب سولفات ها

سولفات ها معایب و مزایایی دارند مزایای سولفات ها این است که خوب پاک می کنند ، با دیگر مواد شیمیایی قابل ملایم سازی اند ، ارزان هستند و سرطان زا هم نیستند .

معایب سولفات ها این است که ذاتا خشن هستند و اگر در غلظت بالا استفاده شوند باعث تحریک و خارش پوست و مو می شوند .

اگر پوست و مو را خوب آبکشی نکنید باعث خشکی پوست و مو می شوند.

  سولفات ها برای چه کسانی مناسب نیست ؟

در مورد سولفات ها صحبت کردیم و به طور خلاصه متوجه شدیم سولفات ها باعث کف کردن و چربی زدایی آلودگی ها از پوست و مو می گردد اگر میزان سولفات کمتر از دو درصد باشد استفاده از آن برای موی چرب مناسب است اما اگر میزان  سولفات زیاد باشد دسته ای از افراد نمی توانند از آن استفاده کنند و این دسته حتما باید از شامپوی فری سولفات یا فاقد سولفات استفاده کنند

اولین دسته افرادی هستند که موی خود را کراتینه صافی یا کراتینه احیا انجام داده اند

شامپوی فری سولفات یا فاقد سولفات برای موی کراتینه شده
شامپوی فری سولفات یا فاقد سولفات برای موی کراتینه شده

 دسته دوم افرادی هستند که روی موی خود از خدمات درمانی مانند بوتاکس ، آرژنین تراپی و پلکس درمانی و درمان های دیگر استفاده نموده اند .  

دسته سوم افرادی که موی خود رنگ و مش کرده اند

دسته چهارم افرادی که موهای فر ، خشک و وزی دارند ممکن است فردی روی موی خود هیچ کار شیمیایی انجام نداده باشد اما ذاتا موی شکننده و آسیب پذیری داشته باشد این افراد هم برای حفظ سلامت موی خود بهتر است از شامپوی بدون سولفات استفاده کنند .   

برای اطلاعات بیشتر می توانید به مقاله رنگهای بدون آمونیاک مراجعه نمایید .

برای دیدن نمونه های رنگ موی امسال به مقاله رنگ و مش های جدید مراجعه نمایید .

برای شناخت تکنیک ها و کسب ایده ی نو می توانید به مقاله رنگ و مش موی کوتاه مراجعه نمایید

برای دریافت خدمات کوتاهی ،کراتین ، درمان موی آسیب دیده ،رنگ و مش و انواع آمبره ها و تکنیک های روز با مواد باکیفیت در سالن اسرا حسینی باشماره در واتساپ 09122475401 با فاطیماارتباط باشید .

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا