میکروپیگمنتیشن چیست؟

فهرست مقاله
5/5

به فرآیند کاشت رنگدانه زیر پوست، توسط دستگاهی به نام هندپیس handpiece، میکروپیگمنتیشن Micropigmentation می‌گویند. میکروپیگمنتیشن را آرایش دائم (permanent Makeup) یا نیمه دائم (Semi permanent Makeup) می‌نامند که برای اصلاح معایب چهره و زیباتر کردن آن است. میکروپیگمنتیشن صورت از آن جهت نیمه دائمی نامیده می‌شود که تا چند ماه یا چند سال ماندگار است و پس از مدتی نیاز به ترمیم مجدد دارد. اگر میکروپیگمنتیشن ترمیم نشود بسته به پیگمنتی که برای شما استفاده نموده اند میتواند به طور کلی محو شود یا هاله ای کمرنگ از میکروپیگمنتیشن باقی بماند . افرادی که در طراحی و قرینه سازی ابرو و خط چشم مشکل دارند می‌توانند از این هاله بجا مانده همانند یک الگو استفاده نمایند و روی آن را با استفاده از لوازم آرایش کاور نمایند. در این صورت در وقت خود هم صرفه جویی می کنند.

قلم تتو-هندپیس

تفاوت میکروپیگمنتیشن با تاتو

میکروپیگمنتیشن همان تاتوی قدیمی (Tattoo) یا خال‌کوبی خودمان است که در سال‌های گذشته توسط افراد آموزش ندیده که تاتو را بصورت تجربی آموخته بودند انجام می‌شد. بعد از فراگیر شدن این رشته و پیدا کردن طرفدارانی پروپاقرص، مسئولین مربوطه تصمیم به ساماندهی این رشته گرفتند و رشته میکروپیگمنتیشن را پایه گذاری کردند.
در میکروپیگمنتیشن نوع حرکت دست ، تکنیک ها و دستگاه نسبت به تاتوهای قدیمی متفاوت است و پوست کمتر تخریب می‌شود . در میکروپیگمنتیشن صورت از یک دستگاه قلمی برقی و سوزنهای ایمن یکبار مصرفی که کارتریج نام دارد استفاده می‌کنند.
در دستگاههای قدیمی تاتو سوزنی که به دستگاه متصل می شد ایمن نبود . خون و مایع لنف مشتری دستگاه تاتو را آلوده می کرد و خودتان تصور کنید چه خطری مشتری بعدی را تهدید می نمود . خطر انتقال بیماری های عفونی و واگیردار هنوز هم در دنیای میکروپیگمنتیشن نگران کننده است و باید مشتری به یک پیگمنتر آموزش دیده ، خبره و درستکار مراجعه نماید.

میکروپیگمنتیشن
میکروپیگمنتیشن ابرو

کاربردهای میکروپیگمنتیشن چیست

میکروپیگمنتیشن علاوه بر ابرو برای قسمت های دیگر صورت نظیر چشم، لب ، پلک ، سر و … نیز کاربرد دارد.

 • میکروپیگمنتیشن ابرو که شامل سایه ابرو یا تاتوی قدیمی ، انواع هاشور ابرو شامل هاشور لیفت ، هاشور نچرال ، هاشور تری دی ( هاشور سه بعدی ) ، هایلایت و انواع تکنیک های شیدینگ ابرو نظیر فی شیدینگ و پادر بروز می شود .
 • میکروپیگمنتیشن چشم که شامل شیدینگ چشم ، خط چشم ، بن مژه و خط چشم پایین یا سرمه چشم می شود.
 • میکروپیگمنتیشن لب که شامل شیدینگ لب یا سایه لب ، رژ لب ، خط لب و تکنیک ساکورا می شود.
 • در ادامه به معرفی میکروپیگمنتیشن سر و میکروپیگمنتیشن سینه می پردازیم.

میکروپیگمنتیشن سر یا میکرواسکالپ

کاشت رنگدانه زیر پوست صرفاً محدود به آرایش دائم صورت نبوده و در حوزه پزشکی نیر کاربرد وسیعی دارد مانند: پوشاندن لک و پیس (ویتیلیگو) با ملانین سازی و یکسان کردن رنگ پیگمنتهای پوست با یکدیگر، رفع آلوپسی (کچلی سکه ای ) و ایجاد خطای دید ، و هاشور کف سر (Scalp) برای کسانی که فولیکول موهای سر یا ریش خود را از دست داده اند و دیگر امکان کاشت مو را در آن ناحیه ندارند، افرادی که موهای کم حجمی دارند و از دیده شدن کف سر خود رنج می‎‌برند، همه و همه از کاربردهای کاشت رنگدانه زیر پوست است.

میکرواسکالپ

هاله سينه با تاتو – آرئولا نیپل

یکی  کاربردهای میکروپیگمنتیشن در حوزه پزشکی ، اصلاح زخم های جراحی پلاستیک یا بازسازی هاله سینه ( آرئولا نیپل ) در موارد ماستکتومی (عمل جراحی برداشتن پستان در سرطانها و …)، هماهنگ نمودن اندازه هاله و شدت رنگ هاله با سینه است
روش اصلاح رنگ و متقارن کردن هاله سینه ها فرآیندی است که به شما اعتماد به نفس و آرامش فکری خواهد بخشید.
شکل و اندازه هاله سینه نیز به شدت متغیر است. معمولاً در زنانی که به بلوغ جنسی رسیده‌اند اندازه بزرگتری نسبت به هاله سینه مردان و دختران نابالغ دارد. شکل هاله سینه انسان‌ها معمولاً دایره می‌باشد هر چند در برخی زنان و مردان ممکن است شکلی بیضی داشته باشد. هرگونه بد شکلی و نا تقارنی هاله سینه با ترمیم هاله سینه قابل برطرف شدن است.

بازسازی هاله سینه

ماندگاری میکروپیگمنتیشن

ماندگاری میکروپیگمنتیشن به عوامل متعددی بستگی دارد. این که یک پیگمنتر به مشتری خود بگوید ماندگاری هاشور ابرو شش ماه تا دو سال است کاملا اشتباه است مگر پیگمنتر از رنگهای خطرناک حاوی سرب و جیوه استفاده نماید که با این اطمینان صحبت کند. شاید کیفیت رنگ ، تکنیک میکروپیگمنتیشن دست ما باشد اما جنس پوست مشتری ، شرایط فیزیکی بدن مشتری ، مراقبتهای مشتری از تاتو نیز بسیار مهم است . در قسمت بعدی به مراقبتهای بعد از میکروپیگمنتیشن می پردازیم . برای دانستن نکات بیشتر به مقاله مراقبت های بعد از میکروپیگمنتیشن مراجعه نمایید تا بدانید چگونه از تاتوی خود مراقبت نمایید

معایب میکروپیگمنتیشن

میکروپیگمنتیشن مزایای زیادی دارد که در کنار این مزیت ها باید به معایب آن نیز پرداخت. بهتر است مزایا و معایب میکروپیگمنتیشن را با یکدیگر مقایسه کرده و سپس از آن صرف نظر کرده و یا برای انجام آن اقدام نمایید.

 • طراحی نامناسب چشم ، لب و ابرو :
  برای جلوگیری از بروز مشکلات احتمالی و طراحی ناخواسته و نامناسب مشتری می تواند از پیگمنتر درخواست نماید با نظارت و تایید ایشان مرحله به مرحله فرآیند طراحی را انجام دهد. یادتان نرود که تاتو میکاپ نیست که اگر دلمان نخواست آن را به راحتی پاک کنیم
  ممکن است طرحی که امروز برای ابرویتان در نظر می گیرید به درد مثلا 10 سال آینده نخورد و در آن زمان این مدل ، طرحی نا زیبا به شمار آید. این مورد به خصوص برای ابروهایی که بر اساس مد روز طراحی می شوند صدق می کند . همانطور که طی چند دهه گذشته ابروهایی نازک با خطوطی مرتب مد بوده است و در حال حاضر ابروهای پهن و طبیعی تر پرطرفدار است . برای جلوگیری از بروز چنین مسئله ای پیگمنتر باید حرفه ای باشد و به مشتری مشاوره مناسب دهد. پیشنهاد ما طراحی متناسب با جام چهره مشتری است نه سلیقه او و مد روز . یادتان نرود هر انتخابی مسائل خاص خود را دارد
 • قرینه نبودن طراحی و تاتو :
  پیگمنتر موظف است طرح نهایی و قرینگی آنها را با نظارت مشتری بررسی کرده و پس از تایید مشتری اقدام به انجام کار نماید.
 • رنگهای خیلی تیره یا بد رنگ :
  درصورتی که پیگمنتر به خوبی پوست را بشناسد ، ترکیب رنگ ها را بداند و با مشتری بطور صحیح مشاوره صحیح نماید و مشتری نیز انتظارات نامعقول نداشته باشد میتوان از موارد ناخواسته و نا معقول جلوگیری کرد.

عوارض میکروپیگمنتیشن

 • احتمال بروز عفونت :
  پیگمنتر موظف است از لوازم بهداشتی ایمن و یکبار مصرف استفاده نماید تا از بروز هرگونه مسئله جلوگیری نماید . وظیفه مشتری نظارت بر کار پیگمنتر بصورت لحظه به لحظه است.
 • استفاده از رنگهای بی کیفیت یا رنگهای حاوی سرب :
  گاهی پیگمنترها به دلیل مبتدی بودن ، تبلیغ دروغین فروشنده و سود بیشتر از رنگهای بی کیفیت و حاوی سرب استفاده می‌کند که ممکن است مشکلات بسیاری را برای مشتری بوجود بیاورد. وظیفه مشتری نظارت بر کار پیگمنتر است.

مراقبت های بعد از میکروپیگمنتیشن

مشتری تا 3 روز بعد از هاشور ابرو و سایر تکنیک های میکروپیگمنتیشن صورت باید از پماد A استریل چشمی استفاده نماید و موضعی را که میکروپیگمنتیشن نموده است چرب نماید . پس از سه روز مشتری استحمام نماید . سه روز اول هیچ آبی به موضع نخورد. برای دانستن مراقبتهای بیشتر آرایش دائم صورت به مقاله مراقبتهای بعد از تاتو مراجعه نمایید

فیلم میکروپیگمنتیشن ابرو

این مقالات را هم بخوانید
درباره نویسنده

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
جهت استفاده از تمامی امکانات سایت نظیر خرید محصول، دانلود فیلم های آموزشی رایگان و گذاشتن دیدگاه ثبت نام الزامی است
لطفا شماره موبایل خود را در کادر زیر وارد کنید تا کد تایید برای شما SMS گردد
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد
اسکرول به بالا