کراتین مو چیست

داشتن مویی صاف و براق و سالم آرزوی بسیاری از بانوان است وقتی از کراتین صحبت می کنیم این تصور به ذهن بسیاری از افراد خطور می کند مویی لخت و شاداب که دیگر نیاز به سشوآر روزانه ندارد و همیشه مرتب و زیباست .

در این مقاله ازسایت اسرا حسینی به کراتینه مو و انواع کراتین مو و اثر کراتین روی مو می پردازیم .

کراتین یک پروتئین ساختاری و بسیار مهم است که در ساختار بدنی بسیاری از موجودات زنده یافت می‌شود.

کراتین در واقع پروتئین سازنده‌ی مو، ناخن و پوست بدن انسان است. در بدن حیوانات نیز کراتین هست و کراتین موجود دربدن مهره داران از نوع (آلفا کراتین ) می باشد . این پروتئین (کراتین ) می‌تواند در پر، پشم، شاخ یا حتی سم آن ها وجود داشته‌باشد.

کراتین صافی
کراتین صافی و احیا
کراتین صافی
کراتین صافی و احیا

وظیفه کراتین چیست

برخی از کراتین‌ها وظیفه‌ی فعالیت‌های حیاتی سلولی مانند رشد سلول‌ها یا تولید پروتئین را بر عهده دارند.

اثر کراتین روی موچیست

کراتین موجود در موی انسان، باعث می‌شود که موهایی قوی، نرم و درخشان داشته باشید. این پروتئین در موهای فر و مجعد و آسیب‌دیده کمتر وجود دارد که منجر به خشک و وز شدن این نوع موها می‌گردد.

کراتین ماده ای بسیار سخت و مقاوم است و تنها مادهٔ بیولوژیک قابل مقایسه با آن از نظر استحکام، کیتین می‌باشد.

انواع کراتین

کراتین انواع مختلفی دارد

کراتین صافی

کراتین احیا

کراتین صافی

نوعی از کراتین است که روی فرم مو یا ساختار مو اثر می گذارد کراتین صافی در واقع روی ساختار پیوندهای گوگردی اثر می گذارد و پیوندهای گوگردی را می شکند پیوند های گوگردی هر شخصی با شخص دیگر متفاوت است

مدل پیوندهای گوگردی فردی که موی صاف دارد صاف و در طول یک خط عمودی امتداد دارد اما پیوندهای گوگردی فردی که موهایش مدل اس یا فر باز است به شکل یک حرف لاتین اس چیدمان شده است و فردی که موی فر و سیم تلفنی دارد به شکل دایره های ریز و در هم پیچیده است در واقع پیوند گوگردی موی هر شخص مانند مدل و فرم موی آن شخص است .

زمانی که کراتین صافی روی موی فرانجام می شود پیوندهای گوگردی کاملا شکسته شده و چیدمان پیوندها از ابتدا تغییر نموده و پیوند های جدید به جای حالت فر حالت صاف پیدا می کنددر نتیجه مو صاف و لخت می شود .

کراتین صافی طرفدارهای زیادی دارد زیرا مدتی مو حالت مرتب و شاداب و براق پیدا نموده و شخص مجبور به سشوار کشیدن موهایش نیست .

کراتین صافی به نام کراتین برزیلی هم معروف است که مو را صاف و لخت و زیبا می کند . ماندگاری کراتینه برزیلی، بین۳ تا ۶ ماه می‌باشد. در این روش موها با روغن‌های ضروری و مفید به خوبی تغذیه می‌شود در حالی که یک لایه از پروتئین روی موها را پوشانده و باعث صافی و نرمی آن می‌شود.

ااین روزها با ارتقائ مواد آرایشی شاهد باکیفیت تر شدن مواد کراتینه موهستیم در گذشته تمام کراتینه های مو قرنطینه داشتند یعنی مشتری پس از انجام کراتینه باید تا 24 ساعت موی خود را نمی شست اما کراتینه های بدون فرمالدئید و باکیفیتی تولید شده اند که قرنطینه هم ندارند و مو پس از انجام خدمات کراتینه شسته شده و تحویل مشتری می گردد .

کراتینه صافی و احیای مو
کراتینه صافی و احیای مو

کراتین احیا

نوعی از کراتین که فقط جنبه درمانی دارد و مناسب بانوانی است که فر موی خود را دوست دارند و می خواهند حالت موی خود را حفظ کنند اما خشکی مو ، وز مو و بدحالت شدن موهایشان آزار دهنده است و درصدد تامین کراتین از دست رفته موهای خود هستند تا جانی دوباره به موی خود ببخشند . کراتینه احیا، وز موها را از بین می‌برد درحالی که حالت و فر موها را حفظ می‌کند.کراتینه احیابرای کسانی که موی مجعد دارند بسیار مناسب است و فرمالدئید آزاد نمی‌کند.

کراتینه موی مردانه

کراتینه مو فقط مختص خانم ها نیست و در بسیاری از سالن‌ها و آرایشگاه‌های مردانه نیز ازاین روش روی موهای آقایان، به خصوص آقایانی که موهای بلند یا مجعد دارند استفاده می‌شود.

کراتینه مو مردانه در واقع جایگزین روش‌های سنتی نظیر گلت کردن موها ست که در گذشته درآرایشگاه‌های مردانه بسیار رایج بوده است. در این روش علاوه بر نرم شدن موها، خشکی موها بر طرف گشته و مردان نیز می‌توانند از لذت داشتن موهای صاف و بدون موج بهره‌مند شوند.

مردانی که دارای موی مجعد هستند و تمایل دارند که مدل موی خود را حفظ کنند می توانند از خدمات کراتینه احیا برخوردار شوند و علاوه بر حفظ حالت مجعد موی خود وزی و شکنندگی و خشکی موی خود را برطرف نمایند .

آیا می توانم در خانه موی خود را کراتینه کنم

ممکن است به نظر برسد که کراتینه کردن مو در خانه و یا کلیه درمان‌های دیگر، ایمن است؛ اما موادی که می‌خواهید برای کراتینه کردن استفاده کنید را چک کنید و روش استفاده از آن ها را به دقت مطالعه کنید. بعضی از کیت‌های کراتینه مو در خانه، حاوی اتان دی اُل (ethandial) و گلی اکسال (glyoxal) می‌باشد که هردو جزو موادشیمیایی سرطان زا طبقه بندی شده اند.

این مواد می‌تواند باعث بروز برخی مشکلات دستگاه تنفسی ، سوزش چشم، خارش پوست و … شود. این نکته را در نظر داشته باشید که کراتینه کردن موها در منزل به اندازه سالن آرایش دوام ندارد و فقط چند هفته عمر دارد.

کراتینه کردن موها کاری تخصصصی است که انجام دهنده آن باید انواع مو را بشناسد و شناخت کافی از مواد کراتینه داشته باشد و از اتوی مخصوص کار کراتینه استفاده نماید وبه نحوه اتوکشی صحیح و تعداد دفعات اتوکشی بر حسب جنس و فرم مو تسلط داشته باشد و محیطی که کار کراتینه در آن انجام می گردد باید محیطی ایمن و دارای تهویه مناسب باشد.

ماندگاری کراتینه مو چقدر است

اولین نکته در ماندگاری کراتینه مو ، سلامت موی مشتری است هر چقدر که موی شما سالم تر باشد ماندگاری کراتینه شما بیشتر می شود .

دومین نکته در ماندگاری کراتینه مو انتخاب مواد باکیفیت و مناسب با فرم موی شماست تنوع مواد کراتینه مو بسیار زیاد است و آرایشگری که در این زمینه مهارت دارد با توجه به نیاز و نوع موهای شما، بهترین مواد با فرمول مناسب را برایتان در نظر می‌گیرد.

نکته سوم اینکه ماندگاری کراتینه به فرمولاسیون آن بستگی دارد و شرکت سازنده آن مدت زمان ماندگاری کراتین خود را تعیین می کند.

اما به طور کلی کراتینه صافی 3 الی 6 ماه دوام دارد؛ و هرچقدر مراقبت مشتری و محصولات مصرفی او درمنزل مناسب و باکیفیت باشد ماندگاری کراتینه صافی مویش افزایش می یابد .

کراتینه احیا که جنبه درمانی دارد و وظیفه برطرف کردن خشکی و وزی مو را به عهده دارد دوام کمتری دارد. در هر صورت به این نکته توجه داشته باشید که در روش کراتینه احیا ، منافد موها با کراتین پر می شود و پس از چندین ماه در اثر شستشو، این پروتئین‌های تزریق شده از بافت موها شسته می‌شوند. اگر شامپوی مناسب و محصولات مراقبتی داخل منزل باکیفیت باشد ماندگاری کراتینه ی احیا هم افزاش می یابد.

مزایای کراتینه کردن مو

افرادی که خدمات کراتینه را روی موهایشان تجربه کرده‌اند، یک سری مزایا را گزارش داده‌اند. نتیجه کراتینه مو بستگی به نوع مو و بافت موی شما و هم چنین به اینکه موهای شما چقدر سالم ، نازک یا ضخیم است بستگی دارد. انواع روش‌های کراتینه کردن مو، نتایج متفاوتی خواهد داشت اما به طور کلی مزایای کراتینه کردن مو عبارت است از:

صاف کردن مو و عدم نیاز به سشوآر مو یا براشینگ روزانه مو .

پر کردن جاهای خالی و نازک هر تار مو با پروتئین که باعث سلامت مو می گردد.

کمک می کند موها صاف و ضخیم نشان داده شود.

موها را براق و درخشان می کند.

کراتینه در زمان قاعدگی

کراتینه کردن مو در زمان پریودی کار درستی است یا خیر؟

این سوالی ست که ذهن بسیاری از خانم‌ها را درگیر کرده است که در این بخش از سایت اسرا حسینی به شما پاسخ می‌دهیم.

در زمان قاعدگی بسیاری از بانوان دچار کسالت و خستگی و تحریک اعصاب شده و نیازمند استراحت بیشتری هستند و چون خدمات کراتینه مو زمان بر بوده و نیازمند صبوری بانوان است پیشنهاد می کنیم که خدمات کراتینه موی خود را به زمان بهتری موکول نمایید .

از آنجا که در زمان قاعدگی هورمون‌ها تغییر می‌کنند، پوست بدن حساس تر از گذشته عمل می‌کند. هنگام کراتینه کردن پوست سر در معرض گاز مواد کراتینه قرار می‌گیرد و ممکن است تحریک شده و دچار حساسیت و التهاب گردد. از این رو توصیه می‌کنیم از انجام کراتینه مو در دوران پریودی صرف‌نظر کنید.

آیا کراتینه باعث ریزش مو می شود

عاملی که باعث ریزش مو پس از انجام خدمات کراتینه می گردد وجود فرمالدئید بالا در محصول می باشد فرمالدئید یک ماد0 شیمیایی سرطان زاست که باعث مشکلات تنفسی و ریوی می شود .

از ارایشگر خود بپرسید ؟

قبل از انجام خدمات کراتینه صافی یا احیا از آرایشگر خود درمورد میزان فرمالدئید و کیفیت مواد مصرفی بپرسید ما در سالن اسرا حسینی از بهترین و باکیفیت ترین متریال در حضور مشتری های عزیزمان استفاده می کنیم و پاسخ گوی سوالات مشتریان هستیم .

خبرخوب این است که امروزه مواد باکیفیت و ایمن تری تولید گردیده که فاقد فرمالدئید می باشد و هیچ گونه گزارش ریزشی پس از خدمات کراتینه ندارد

جایگرین های مواد کراتینه مو

اگر موی شما مدت کوتاهی ست که دچار خشکی و وزی شده قبل از دریافت خدمات کراتینه به موی خود توجه کنید وسریعا اقدام نمایید زیرامحصولات بهداشتی بسیاری نظیر شامپو کراتینه مو و ماسک‌های حاوی کراتین در بازار موجودند که می توانید از آن ها برای نرم شدن موهایتان و برطرف کردن خشکی و وزی موهایتان استفاده‌کنید.

از ماسک موی مناسب برای موهایتان استفاده کنید و برای بهتر شدن حالت موهایتان بعد از حمام از محصولات مراقبتی مناسب استفاده‌کنید. موهای فر و مجعد معمولا از موهای دیگر خشک‌تر هستند. بیش از دوبار در هفته موهایتان را نشویید. بیش از حد شامپو کردن موها، می‌تواند روغن طبیعی سر را از بین ببرد. از شامپوهای مناسب و سازگار با موی خود استفاده نمایید تا مویتان سالم بماند .

برای برطرف کردن وزی و خشکی مویتان می توانید از روغن های طبیعی مثل روغن آرگان ، روغن بادام تلخ ، روغن شی باتر و روغن نارگیل استفاده نمایید.

پس ازانجام کراتین چه کنیم

پس از دریافت خدمات کراتینه صافی یا کراتینه احیا مراقبت های مشتری در ماندگاری کراتینه بسیار اهمیت دارید

مراقبت هاپس از کراتین صافی یا کراتینه احیا

پس از انجام خدمات کراتین صافی یا کراتین احیا بری شستشوی موی خود باید از شامپوی فری سولفات یا فاقد سولفات استفاده نمایید

برای اطلاعات بیشتر در مورد سولفات و شامپوی فری سولفات به مقاله سولفات چیست از سایت اسرا حسینی مراجعه نمایید .

نکته مهم دیگر در مورد شامپوی فری سولفات این است که سعی کنید شامپوی فری سولفات شما با برند کراتینی که روی موی شما استفاده شده یکی باشد زیرا فرمولاسیون این محصولات به یکدیگر نزدیک است و باعث تقویت کیفیت کراتینه احیا یا صافی شما می گردد .

نکته دوم استفاده از ماسک حاوی کراتین داخل حمام است به این صورت که پس از شستشوی موها ساقه موی خود را ماسک بزنید و 5 الی 15 دقیقه مکث کنید پس موی خود را آبکشی نمایید .

پس از استحمام هم به موی مرطوب خود روغن آرگان بزنید .

پس از کراتینه استخر و دریاچه ممنوع

پس از انجام خدمات کراتینه صافی و کراتینه احیا نمی توانید به استخر بروید چون کلر آب مو را خشک نموده و باعث خشکی کوتیکول مو می گردد و با آسیب کوتیکول مو ، کراتینه از مو خارج می شود .

پس از انجام خدمات کراتینه صافی و کراتینه احیا رفتن به دریا ، دریاچه و هرگونه آب شوری ممنوع است زیرا نمک دریا باعث خشکی و صدمه کوتیکول شده و کراتینه مو از بین می رود .

پس از انجام خدمات کراتینه صافی و کراتینه احیا برای انجام رنگ ریشه یا رنگساژ ساقه ها باید از رنگ های بدون آمونیاک یا فری آمونیاک استفاده نمایید .برای دسترسی به مقاله رنگهای بدون آمونیاک روی نوشته آبی کلیک کنید .

پس از انجام خدمات کراتینه صافی و کراتینه احیا زمان رفتن به طبیعت موی خود را دوفاز یا روغن آرگان بزنید یا از سربند روی موی خود استفاده نمایید تا گرما و سرمای محیط موی شما را خشک نکند و کوتیکول مویتان سالم بماند .

پس از انجام خدمات کراتینه صافی و کراتینه احیا استفاده از انواع پروتئین هاو سبزیجات تازه در سبد خوراکی روزانه باعث دوام و ماندگاری کراتین می شود .

برای دریافت خدمات کراتینه صافی و کراتینه احیا از سالن اسرا حسینی به شماره 09352475401 با واتساپ در تماس باشید .

مدل های جدید زنگ و مش امسال 1400

رنگ و مش موهای کوتاه

برای دسترسی به مقالات فوق روی نوشته آبی کلیک کنید .

.

جهت دریافت خدمات و ثبت نام در دوره های آموزشی تخصصی و تضمینی ما با آکادمی اسرا حسینی در تماس بگیرید .
ساعت پاسخگویی 10 الی 19 به جز روزهای تعطیل

اسرا حسینی

من اسرا حسینی تلاش می‌کنم همواره بیاموزم و به بهترین شکل ممکن به دیگران آموزش دهم زیرا معتقدم هر پیگمنتر خوبی مدرس خوبی نیست و خوب آموزش دادن خود یک مهارت است که هر کسی آن را ندارد.

در مورد من : مدرس رسمی سازمان فنی و حرفه ای کشور مستر رسمی آکادمی MPT اتریش نویسنده کابردی ترین کتاب علمی و عملی میکروپیگمنتیشن ، میکروبلیدینگ و شیدینگ ابرو به نام «خانم ها دیگه خرابکاری بسه!»  آرتیست رسمی آکادمی بین المللی فی اروپا ( فیبروز ) تکنسین رسمی نانو ریمووال با مواد فی ریمووال موسس سایت اسرا حسینی AsraHosseini.com • موسس سایت نانو ریمووال NanoRemoval.ir مدرس تمام تکنیک های روز دنیا بیش از 20 عنوان آموزشی آرایش دائم صورت دانش آموخته دانشگاه علوم پزشکی ایران برای توضیحات بیشتر روی اسرا حسینی کلیک کنید

مقالات مرتبط

جهت شرکت در دوره های آموزشی ما با اسرا حسینی تماس بگیرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست